Rad ODG u TE „Kostolac B“
Emisije sumpor-dioksida 26 puta manje
Sistem za odsumporavanje dimnih gasova danas funkcioniše kao integralni deo proizvodnog procesa.
Poređenje rezultata pokazuje da je, osim sumpor-dioksida, značajno smanjena i ukupna količina emitovanih materija, kao i emisija praškastih čestica. Merenja se obavljaju 24 časa dnevno, na svakih pola sata, što omogućava precizan uvid u stanje i potvrđuje efikasnost sistema a iskustva stečena u „Kostolcu B“ bila su dragocena prilikom izgradnje postrojenja za odsumporavanje za TENT A i TENT B u Obrenovcu, rekla je Tatjana Vojvodić, šef Službe za zaštitu životne sredine.
Emisija sumpornih oksida u termoelektrani „Kostolac B“ smanjena je čak 26 puta nakon puštanja u rad sistema za odsumporavanje dimnih gasova, a izmerene vrednosti su u okviru zakonskih i propisanih ekoloških standarda.
Podaci kontinuiranog merenja, u periodu od 2020. do 2025. godine, pokazuju da je prosečna koncentracija sumpornih oksida sa 4.614 smanjena na 165 miligrama po kubnom metru, istakao je Aleksandar Glišić, glavni inženjer Sektora proizvodnje termoelektrane „Kostolac B“.
Bojan Trajkovski, glavni inženjer Sektora održavanja termoelektrane „Kostolac B“, rekao je da, pored ekološkog efekta, ova tehnologija ima i značajnu ekonomsku komponentu. U procesu odsumporavanja, upotrebom krečnjaka koji se prerađuje u takozvano „krečno mleko“, dolazi do vezivanja sumpornih oksida, a kao nusproizvod nastaje gips.
On se skladišti na uređenim deponijama, a zatim transportuje i plasira na tržište, pre svega za potrebe građevinske industrije.
Novoizgrađeni blok B3 ima sopstveno postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova. Prema rešenju Ministarstva zaštite životne sredine inženjeri su u obavezi da neprekidno prate parametre emisija i redovno izveštavaju nadležne institucije.
Kao najsavremenije postrojenje u sistemu, blok B3 podleže i znatno strožim ekološkim kriterijumima, što dodatno potvrđuje usklađenost sa važećim propisima.
Izvor: EPS AD - Ogranak TE-KO Kostolac
Srodne vesti
Remonti na Površinskom kopu „Drmno“
Izazovi odvodnjavanja na PK „Drmno“
Iz Vulkanizerske službe PK „Drmno“
Najčitanije vesti
Nema komentara
Ostavite komentar
Odgovarate korisniku: