Pravoslavni vernici u Srbiji proslavljaju Badnji dan tradicionalnim unosom i paljenjem badnjaka, liturgijama u crkvama i okupljanjem porodice oko posne trpeze pred najradosnijim hrišćanskim praznikom Božićem, kada se slavi rođenje Isusa Hrista.
Badnji dan počinje rano i traje do kasno u noć. U zoru, pre izlaska sunca, domaćin odlazi u šumu po badnjak, koji se unosi u kuću tek sa prvim mrakom. Uz drvo se donosi i žito kako bi naredna godina bila plodna. Obavezno je i unošenje slame, što simbolizuje žrtvu Hristu koji je rođen na slami.
Večeras se badnjak stavlja na ognjište, posipa žitom, medom i vinom, uz različite rituale koji imaju za cilj da obezbede zdravlje i napredak cele porodice i domaćinstva.
Prema običajnom kalendaru, danas se ništa ne iznosi iz kuće. Oni koji su se tokom godine posvađali, na Badnji dan treba da se pomire kako bi Hristov rođendan proveli u miru i ljubavi.
Božić je praznik celokupne porodice, pa se očekuje da svi budu zajedno tokom prazničnih dana. Običaj nalaže da domaćini prvog gosta na Božić, položajnika, obavezno daruju i ugoste najbolje što mogu, jer on simbolizuje božanstvo.