Malo Crniće slavi 40 godina pozorišta – fokus na mladima i novim generacijama

U toku su „Dani pozorišta“, a publika ima priliku da uživa u predstavama koje su obeležile rad pozorišta „Branislav Nušić“. Jubilej donosi i nove planove – pokrenut je Dečji FEDRAS, festival koji će okupiti mlade glumce iz cele Srbije

Požarevac
Malo Crniće slavi 40 godina pozorišta – fokus na mladima i novim generacijama
Nikola Tomić direktor Centra za kulturu Malo Crniće, Foto: Hit radio/I.B.

Nikola Tomić direktor Centra za kulturu Malo Crniće, ističe da je reč o značajnom jubileju za amatersko pozorište koje već četiri decenije okuplja ljubitelje dramske umetnosti iz cele opštine, ali i šire.

Program je počeo 19. i traje do 29. aprila, a publika ima priliku da pogleda nekoliko predstava iz repertoara ovog pozorišta koje su obeležile prethodne godine rada.

Centralni događaj biće svečana akademija, tokom koje će biti uručena priznanja svima koji su doprineli razvoju pozorišta. Jubilej će tom prilikom biti obeležen zajedno sa gostima i saradnicima iz drugih sredina.

Opštinsko amatersko pozorište „Branislav Nušić“ osnovano je 20. aprila 1986. godine, a od 1993. godine funkcioniše u okviru Centra za kulturu Malo Crniće.

Tomić naglašava da je poseban akcenat u radu Centra za kulturu stavljen na mlade, zbog čega je poslednjih godina pokrenuta i škola glume, koja od 2021. godine okuplja decu i omogućava im da kroz edukaciju i praktičan rad razvijaju scenski govor, pokret i izražavanje.

Upravo iz te potrebe da se neguju i nova publika i budući glumci, pokrenuta je inicijativa za organizovanje dečjeg festivala – takozvanog Dečjeg FEDRAS-a, koji će okupiti dečja pozorišta iz cele Srbije.

„Festival će biti održan krajem maja, a cilj je da se deci pruži prilika da nastupaju, razvijaju takmičarski duh, ali pre svega da zavole pozorište i ostanu deo njegove publike i u kasnijem životu“, kazao je Tomić i uputio je poziv dečjim pozorištima da se prijave za selekciju predstava i učešće na festivalu.

Organizatori ističu da je, pored kvaliteta predstava, podjednako važno razvijati publiku, jer upravo ta veza daje dugoročan život pozorištu.

„Dani pozorišta“ u Malom Crniću ove godine, pored obeležavanja jubileja, donose i novu energiju kroz rad sa mladima i stvaranje novih generacija koje će nastaviti bogatu pozorišnu tradiciju ovog kraja.

Pozarevac

Podeli vest:

Nema komentara

Ostavite komentar