'

Rak dojke je treći vodeći uzrok smrti kod žene

LOKALNE VESTI
Autor: Hit2
Izvor: Hit radio
Čet, 5.10.2023
0

Oktobar se, kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke, obeležava u mnogim zemljama širom sveta, kako bi se skrenula pažnja na rasprostranjenost ove bolesti i podigla svest o značaju prevencije, ranog otkrivanja i pravovremenog započinjanja lečenja osoba obolelih od karcinoma dojke. U toku 2021. godine, broj novoobolelih žena od raka dojke bio je u Braničevskom okrugu 87 a u Podunavskom okrugu 104. Broj umrlih žena od raka dojke u Braničevskom okrugu iznosio je 35 a u Podunavskom okrugu 39. Prema procenama Globalne inicijative za karcinom dojke Svetske zdravstvene organizacije, žene u Srbiji se nalaze u srednjem riziku obolevanja i visokom riziku od umiranja od ove maligne lokalizacije. 




Rak dojke predstavlja najčešće maligno oboljenje širom sveta i vodeći uzrok obolevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji, što ga čini jednim od najznačajnijih javnozdravstvenih problema na globalnom nivou.

Važno je napomenuti da kada se otkrije na vreme rak dojke je izlečiv u preko 90% slučajeva, jer su tada terapijske mogućnosti veće i lečenje efikasnije, čime se podiže kvalitet života obolelih žena i njihovih porodica.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batutˮ, rak dojke predstavlja vodeći maligni tumor u obolevanju i umiranju žena u Srbiji. Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, u Republici Srbiji, 2021. godine registrovano je 4447 novoobolelih i 1765 umrle žene od raka dojke. Stopa obolevanja od raka dojke kod žena u Republici Srbiji iznosila je 64,0 na 100.000, a stopa umiranja 20,6 na 100.000 žena.

 

U toku 2021. godine, broj novoobolelih žena od raka dojke bio je u Braničevskom okrugu 87 a u Podunavskom okrugu 104. Broj umrlih žena od raka dojke u Braničevskom okrugu iznosio je 35 a u Podunavskom okrugu 39.

 

Prema kriterijumima Nacionalnog programa za rano otkrivanje karcinoma dojke, ciljnu populaciju u organizovanom skriningu čine žene uzrasta od 50 do 69 godina.

Ciklus organizovanog skrininga traje dve godine, a skrining test je mamografija – rendgenski snimak dojki. Jedan od specifičnih ciljeva Nacionalnog programa za rano otkrivanje karcinoma dojke je podizanje svesti žena o značaju redovnih preventivnih pregleda i ranog otkrivanja raka dojke, kao i informisanje o značaju skrininga.

Otkrivanjem raka dojke u ranoj fazi bolesti znatno se povećava uspešnost lečenja. Pravovremenom primenom odgovarajuće savremene terapije i daljim kontinuiranim tretmanom, moguće je značajno unaprediti zdravstveno stanje i kvalitet života obolelih žena.

 

Zavod za javno zdravlje Požarevac je ustanova čija je prioritetna aktivnost rad na promociji zdravlja i prevenciji bolesti, koje se baziraju na saradnji sa predstavnicima lokalnih samouprava i organizaciji promotivnih aktivnosti kako bi doprineli da što veći broj žena obavi preventivni pregled u cilju ranog otkrivanja karcinoma dojke.

Vaši komentari
Ostavite komentar