U Galeriji Narodnog muzeja Požarevac u petak, 25. aprila, otvorena je multimedijalna izložba pod nazivom „Figure sedme umetnosti“ autora Dalibora Trailovića iz Požarevca. Ova izložba kao deo pop kulture spajila je više umetničkih oblasti – od dizajna, preko filma do muzike.
Dalibor Trailović, kao vrsan kolekcionar oprobao se i kao uspešan kreator različitih filmskih likova u polimeru, od Aleksandra Velikog, Herkula, Ahila, Leonide, do Indijane Džounsa i Marvelovih junaka.
Svaka „custom“ odn. prilagođena figurica priča je za sebe, otelotvorenje mašte, veštine i posvećenosti njenog tvorca. U duhu srpskog jezika „custom“ figura bi mogla da se prevede u značenju „zanatsko-umetničke lutke“.
U tekstu kataloga koji prati izložbu, Danica Đikić, muzejski savetnik, etnolog, primećuje da postoji veza sa antropološkim i etnološkim segmentom savremene kulture, koji se naslanja na elemente proistekle iz opšteg kulturno istorijskog korpusa nastalog, kao odgovor na
određene potrebe jednog društva. To su igračke, odnosno lutke i umetnički zanati, koji su se razvili iz potreba za igrom i estetikom, još od najranijih ljudskih zajednica. Svaka kulturna epoha je imala nešto svoje i novo počev od praistorije, preko antike, srednjeg veka do danas. Novo vreme donosi i nove navike, ideje i proizvode. Među njima su i „umetničko zanatske lutke“, koje prave i oblikuju vešti i umetnički nadareni pojedinci.
Pored tzv. „custom“ figura, izloženi su i filmski posteri filmova odakle su preuzeti likovi, kao i alat i materijal koji se primenjuje pri obradi figura.
Takođe, publika može videti i video prezentaciju procesa rada Dalibora Trailovića.
Izložbu je otvorio Goran Jovanović, filmski kritičar, član Međunarodne federacije filmskih kritičara i Udruženja filmskih kritičara i novinara Srbije.
Izložba „Figure sedme umetnosti“ otovrena je do 20. maja, ulaz je slobodan.