'

Konektuj se sigurno - Bezbednost dece na prvom mestu

LOKALNE VESTI
Autor: Hit2
Izvor: Hit radio
Sre, 27.09.2023
0

Digitalna tehnologija već je promenila svet, a menja i detinjstvo naše dece. Često se kaže da je današnjoj deci mobilni telefon produžena ruka, odnosno da je postao sastavni deo njihovog života. Pošto je virtuelni svet postao bitan deo njihovog realnog života, na nama starijima je da deci i mladima predočimo potencijalne opasnosti i da ih sa njima na vreme upoznamo.


 

 

Bezbednost na internetu je širok pojam koji podrazumeva razumevanje modernih tehnologija, zaštite podataka i ponašanja na internetu. Biti bezbedan online znači upotrebljavati internet tako da vam bude koristan, a bezbedan i zaštititi se od zlonamernih napada različitog tipa.

Naša svakodnevica korišćenja interneta sastoji se uglavnom od traženja informacija putem nekog od pretraživača (najčešće Google-a), objavljivanja na društvenim mrežama i online kupovine. Svaka od ovih aktivnosti može biti problematična, ukoliko ne znate dobre načine za to.

Bezbednost dece na internetu je izuzetno važna tema, a pred savremenim roditeljima je težak zadatak i pitanje:

- Kako da dete u svakom trenutku bude bezbedno online

- Edukacija i poverenje su dve reči koje u tom smislu, svaki roditelj treba da razume i sprovede. Sa druge strane, zabrana korišćenja - interneta nije dobro rešenje, jer će se u većini slučaja, dete povući i pronaći način da ga upotrebljava bez vašeg znanja.

- Šta podrazumeva edukacija najmlađih u pogledu korišćenja interneta?

 

Razgovarajte sa decom i informišite ih da sav sadržaj koji kreiraju na internetu tu ostaje zauvek, da je važno zaštititi podatke online – profile na mrežama, šifra, fotografija i slično, da uvek treba da znaju sa kim razgovaraju online, na društvenim mrežama da ne dele lične informacije sa ljudima koje ne poznaju, sa posebnim naglaskom na fotografije, u svoju listu prijatelja i pratilaca na društvenim mrežama dodaju i prihvataju samo osobe koje poznaju i da je vršnjačko nasilje jednako opasno kao nasilje u realnom svetu.


 


Dok govorimo o pitanju ponašanja dece i mladih na internetu, te i o vremenu koje oni provode u kontaktu sa različitim sadržajima ovim putem, važno da je otvorimo pitanje ponašanja roditelja na internetu.

Pored toga što moramo imati na umu da svojim primerom u određenoj meri oblikujemo ponašanje deteta, te vreme koje provodimo na internetu utiče i na odnos deteta prema svakodnevici u virtuelnom svetu, važno je da istaknemo pravilno ponašanje roditelja na internetu, a koje je u vezi sa decom.

Ponosni na svoje mališane, roditelji često dele na društvenim mrežama sadržaje u smislu fotografija i snimaka na kojima su njihova deca, bez njihovog znanja ili odobrenja. Ovo svakako može ugroziti odnos roditelja i deteta, a takođe i poslati detetu pogrešnu poruku u vezi sa time šta podrazumeva odgovorno ponašanje na internetu.

 

Edukacija u vezi sa ponašanjem na internetu bi trebalo pre svega da bude usmerena ka osvešćivanju povodom negativnih posledica digitalnog nasilja. Na ovaj način se radi kako na sprečavanju negativnih obrazaca ponašanja koji predstavljaju nasilje prema drugome, tako i na prepoznavanju digitalnog nasilja od strane onih koji ga trpe, te i ohrabrivanju dece i mladih da se ovim povodom obrate starijima.

Korisno bi bilo ovakvu edukaciju takođe sprovoditi u školama i ogranizovati online savetovališta za mlade koji su žrtve digitalnog nasilja. Vrlo je važno da roditelji, odnosno nastavnici i sami rade na sticanju digitalnih veština, ne bi li pravovremeno i adekvatno pripremili decu za digitalno okruženje. Budući da su digitalne veštine veoma važne u savremnom svetu, nije preporučljivo da se deci zabranjuje pristup internetu, već da fokus bude na prirodi njihovih aktivnosti i biranju sadržaja. Zbog toga je sama edukacija od ključnog značaja, te će deca koja steknu kompetencije za zaštitu na društvenim mrežama i selekciju sadržaja na osnovu razvijenog kritičkog mišljenja, svakako naposletku internet koristiti u dobre svrhe i za razvijanje svojih veština, a izbeći, odnosno umeti da se postave prema onim sadržajima i kontaktima koji bi mogli uticati na njih negativno.


 


Da bi vaša deca bila bezbedna na internetu, surfujte internetom zajedno sa njima i zabavite se.

Dozvolite im da vam pokažu koje igrice obožavaju da igraju. Oni će vam rade volje pokazati omiljeni video a ovo je jedan od načina na koji možete da ostvarite prijateljski odnos sa njima.

Vaši komentari
Ostavite komentar