'

Lapidarijum Narodnog muzeja Požarevac obogaćen banerima, prikazani najzanimljiviji spomenici

LOKALNE VESTI
Autor: Hit2
Izvor: Narodni muzej Pozarevac
Pet, 19.05.2023
0

Od 17. maja, lapidarijum Narodnog muzeja Požarevac obogaćen je banerima na kojima su prikazani najznačajniji i najzanimljiviji spomenici izloženi u lapidarijumu.

 


Baneri su izrađeni u cilju pojašnjenja predstava na spomenicima i dostupnosti informacija posetiocima i posle radnog vremena.

Urađena su tri banera koji su postavljeni na ogradu muzeja, sa unutrašnje strane. Autor banera je Teodora Branković, muzejski savetnik arheolog dok je grafičko oblikovanje odradio Marko Radonjić.

Lapidarijum, smešten u dvorištu Muzeja, je sastavni deo antičke zbirke Narodnog muzeja Požarevac i obuhvata površinu od oko 450 m2.

Spomenici predstavljaju slučajne nalaze sa teritorije Braničeva, a najveći broj potiče  sa šire teritorije Viminacijuma.

Izloženi spomenici su različitog karaktera i dimenzija, a hronološki se mogu smestiti u period od I do IV veka.

U njemu je izloženo preko 100 kamenih spomenika,  koje možemo svrstati u sledeće kategorije :sarkofazi, nadgrobni, votivni i epigrafski spomenici, monumentalna skulptura, arhitektonska plastika, kapiteli i stubovi.

Spomenici su izrađeni od različitih vrsta kamena, od krečnjaka, belog mermera, mermera u boji, breče i peščara. Spomenici izloženi u lapidarijumu požarevačkog muzeja, bogati su figuralnim predstavama izrađenim u dubokom i plitkom reljefu. Prikazane su scene sa različitim ikonografskim sadržajima (božanstva, geniji, mitološke scene, oružje, Trački konjanik, Atis, vegetabilni ornamenti, portreti pokojnika, posuđe, različite životinje).

Zbirka rimskih kamenih spomenika iz Narodnog muzeja  Požarevac, u kvantitativnom i kvalitativnom smislu, predstavlja jednu od najbogatijih i najznačajnijih na teritoriji Srbije. Radi se o značajnim istorijskim svedočanstvima  i izvorima za razumevanje i dopunjavanje saznanja o stanovništvu, vojno-političkoj, ekonomskoj i kulturnoj istoriji, o kultovima i umetnosti perioda koji dokumentuju na određenoj teritoriji.

U Viminacijumu se sredinom  drugog veka otvara kamenorezačka radionica, koja je  imala veoma bogatu produkciju sarkofaga i nadgrobnih stela.

Vaši komentari
Ostavite komentar