Povećan broj krpelja krene sa prolećem i završi se sa jeseni. Ovi mali i teško uočljivi paraziti izazivači su mnogih oboljenja, među kojima je najopasnija Lajmska bolest. Važno je da posle svakog boravka u prirodi, pregledate telo, jer je bitno da se krpelj što pre uoči, a zatim spretno i stručno izvadi.
Ukoliko građani primete ujed krpelja, potrebno je da se jave u najbližu zdravstvenu ustanovu, kako bi stručno osoblje skinulo krpelja na vreme, ističu lekari.
Prvo treba da se pripremimo za odlazak u prirodu što podrazumeva da nosimo svetliju odeću, duge rukave, duge nogavice i dublje patike, a kada se vratimo vrlo je bitno da pregledamo svoje telo, prevoje prepona, pazuha, vrat, ispod kose, da vidimo da li se neki krpelj zakačio jer je vrlo bitno, ako je zaražen, da ga skinemo u prva 24 časa.
Važno je da ga ne trebamo natapati ni alkoholom, ni benzionom, acetonom ili gasom, već se javite najbližem Domu zdravlja da bi medicinsko osoblje koje je stručno, pravilno ga skinulo.
Potom je potrebno da se pratiti mesto uboda narednih mesec dana, zato što je moguće da se pojavi prvi simptom u smislu crvenila oko uboda, kada se opet treba javiti lekaru.
Krpelji mogu da izazovu ozbljna oboljenja i bolesti kod pasa i mačaka. Vakcine nisu dostupne za većinu bolesti koje se krpelji prenosi a koje psi mogu dobiti. Iz ovih razloga, važno je da na svom psu koristite proizvod za zaštitu od krpelja.
Kpelji uvek traže najpogodnije mesto za ujed, a ta mesta su najčešće zaštićenija - iza uva, ispod ogrlice, oko očiju, deo između nogu i tela, oko repa, izmežđu šapa.