U 2024. godini, snaga kostolačkih termokapaciteta povećana je za dodatnih 350 megavata. Ovo se smatra najvažnijim događajem u kostolačkom sektoru „Elektroprivrede Srbije“ u poslednjoj deceniji, kazao je Željko Ilić, direktor za proizvodnju energije „TE-KO Kostolac“.
Od kraja 2024. godine blok B3 je u stalnom radu nakon primopredaje postrojenja od kineskog izvođača. U pitanju je blok snage 350 MW sa natkritičnim parametrima. Sertifikat o preuzimanju potpisan je 13. decembra. Nakon toga, sa kineskim partnerom ugovoreno je da se tokom tri meseca, od januara do marta, kroz operativnu podršku uradi provera obučenosti naših zaposlenih, i praktično i teorijski – navodi Ilić.
Ovaj ugovor obuhvata i zajedničkorukovanje blokom u tri faze, nakon čega sledi faza samostalnog upravljanja postrojenjima bloka B3 sa EPS-ovim radnicima.
Govoreći o ostvarnoj proizvodnji električne energije tokom prošle godine u TE „Kostolac A“, Ilić ukazuje da ovo postrojenja, takođe ,proizvodi i toplotnu energiju za potrebe daljinsko sistema grejanja.
U TE „Kostolac A je proizvedeno ukupno 1.891.606.034 kWh na pragu, što je iznad planirane proizvodnje električne energije. Proizvedeno je i 77.627 MWh toplotne energije. Dobro izvedeni remonti doprineli su da ostvarimo plan proizvodnje električne energije. Proizvodnja toplotne energije je stabilna i svi sistemi funkcionišu pouzdano – ističe Ilić.
Rezultat dobro izvedenih remonta na blokovima A1 i A2 je dobar i stabilan rad blokova, a Ilić kaže da je bio samo jedan zastoj od kraja remonta bloka A1 zbog delovanja elektrozaštite, kada je blok bio u zastoju tri sata.
Remont bloka A1 urađen je od 1. jula do 4. avgusta. U pitanju je standardni remont bloka kada su zamenjeni dotrajali delovi. Remonti postrojenja su obavljeni kvalitetno i u roku. Nabavke delova i pružanje usluga ugovoreni su na vreme. Remont bloka A2 je urađen je od 25. jula do 23. avgusta. To je bio standardni remont, sa akcentom na pojačan obim posla na cevnom sistemu kotla, s obzirom na to da je cevni sistem kotla bio prvi uzrok zastoja u prethodnom periodu – objasnio je Ilić.
U TE „Kostolac B“ proizvedeno je ukupno 3.339.428.714 kWh na pragu. Remonti su urađeni kvalitetno, pa je rad blokova B1 i B2 dobar i stabilan.
Na bloku B1 imali smo četiri zastoja na cevnom sistemu kotla, jedan na odšljakivanju i jedan na turbini. Na bloku B2 nakon remonta nismo imali prinudne zastoje. Očekujemo u budućem periodu stabilniju i veću proizvodnju na ovom bloku - istakao je Ilić.
Remont bloka B1 obavljen je od 7. maja do 25. septembra. Urađeni su kapitalni remont turbogeneratorskog postrojenja i rekonstrukcija kotlovskog postrojenja u cilju obezbeđenja nominalnih parametara, sa ugradnjom sekundarnih mera za redukciju azotnih oksida na vrednosti dozvoljene zakonom. Rekonstruisana je napojna stanica sa ugradnjom novog tipa „Voith“ hidrodinamičke spojnice.
Urađena je zamena sa rekonstrukcijom rešetke za dogorevanje i odšljakivača u cilju poboljšanja kapaciteta pouzdanosti opreme. Rekonstruisan je kanal hladnog dimnog gasa sa ugradnjom novih ventilatora većeg kapaciteta, u cilju poboljšanja regulacije loženja u kotlu. Na sistemu transporta pepela i šljake urađena je rekonstrukcija, tako da se sada kompletan transport obavlja prema deponiji u Ćirikovcu, a na deponiji Srednje kostolačko ostrvo više se transportuje hidromešavina.
Na elektropostrojenju remontovano je devet visokonaponskih motora. Na ostaloj opremi urađeni su standardi remonti ili pojačani zahvati u cilju poboljšanja rada i pouzdanosti opeme. Ukupno je za ovaj remont izdvojeno oko tri milijarde dinara, od toga je oko dve milijarde dinara uloženo na kotlovskom postrojenju - istakao je Ilić govoreći o kapitalnom remontu bloka B1.
Remont bloka B2 obavljen je od 5. avgusta do 12. septembra. U pitanju je standardni remont postrojenja bloka u trajanju nešto više od mesec dana, sa akcentom na sanaciji slabih mesta na cevnom sistemu kotla.