'

KONEKTUJ SE SIGURNO - Moramo biti budni i oprezni, slobodno vreme iskoristimo na zajedničke aktivnosti sa decom

LOKALNE VESTI
Autor: Hit2
Izvor: Hit radio
Pet, 20.10.2023
0

Mladi danas veoma rano ulaze u komunikaciju u vurtuelnom svetu i istražuju različite sadržaje, koji su im na taj način lako dostupni. Neki od tih sadržaja svakako su kvalitetni i mogu im pružiti priliku da saznaju nešto novo. Ono što zabrinjava je činjenica, da bez nadzora odrasle osobe, deca već na osnovoškolskom uzrastu provode dosta vremena pred ekranom.

 


O bezbednosti dece na internetu govorili smo sa školskim pedagogom Ekonomsko-trgovinske škole Požarevac, Sanjom Novaković koja je istakla da nije sigurna da su deca svesna svih opasnosti koje vrebaju sa druge strane ekrana, a samim tim nisu upoznata ni kako da se zaštite i da budu obazrivi prilikom komunikacije, ostavljanja svojih ličnih podataka...


 


“Često mladi prilikom posete nekom mestu, objavljuju fotografije na društvenim mrežama, sa oznakom lokacije na kojoj su. To može da ih dovede u neprijatne situacije, ako neko sa druge strane prati njihovo kretanje. Nedostatak intenzivnije komunikacije sa roditeljima, osamljivanje deteta, nezainteresovanost da izađe u realni svet i druži se, samo su neki od signala koji mogu ukazati da je dete zaokupljeno virtuelnim svetom. A kada je toliko u virtuelnom svetu, onda je i podložno određenim formama digitalnog nasilja - kroz negativno kometarisanje fotografija na društvenim mrežama, putem etikeranja, ili kroz međusobne rasprave u okviru vajber ili drugih grupa”.

Dete koje je izloženo nasilju, pa i digitalnom nasilju, se povlači u sebe i to što sedi satima u sobi može biti alarm da dete pati.

“Moj savet roditeljima je svakako da najpre koriste svoje slobodno vreme za kvalitetne zajedničke aktivnosti sa decom, da budu upoznati koliko je to moguće, sa sadržajima koje prati njihovo dete, posebno na mlađem uzrastu, da čim primete neku promenu u ponašanju i odreaguju najpre razgovorom sa svojim detetom, a ako je potrebno i traženjem pomoći od stručnih lica”.

 

A što se tiče učenika, mnoge škole samom edukacijom, tribinama i okruglim stolovima u školi ukazuju na opasnosti od elektronskog nasilja i zloupotrebe dece na internetu.

Kako isiče, insistiramo na tome, da ukoliko dožive bilo koji oblik elektronskog nasilja prijave odraslima, pre svega roditeljima i nastavnicima ili osobi u koju imaju poverenja.

“Moramo biti budni i oprezni, bez obzira na dobru volju i delotvornost državnih ustanova i vodećih kompanija na internetu, bezbednost dece će uvek prvenstveno zavisiti od budnosti roditelja i njihove pripremljenosti da se uhvate u koštac sa izazovima koje donosi savremeno cyber roditeljstvo”, završava pedagog Sanja.

Vaši komentari
Ostavite komentar