Polaganjem venaca na spomenik „Sloboda“ u Požarevcu obeležena je godišnjica NATO bombardovanja. Vazdušni napadi NATO snaga na Srbiju, odnosno tadašnju SRJ, počeli su na današnji dan pre 24 godine. Tokom 78 dana bombardovanja, sa područja Braničevskog okruga poginulo je 19 pripadnika Vojske i policije.
Gradonačelnik Saša Pavlović sa svojim saradnicima upriličio je prijem za porodice poginulih tokom NATO agresije a potom su položeni venace na spomenik „Sloboda“.
“Danas se navršavaju dvadeset i četiri godine od agresije NATO alijanse na tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju, u čijem je sastavu u tom momentu bila i Srbija. Iako je od tog događaja za koga bismo najviše želeli da se nikada nije desio prošlo skoro četvrt veka, sećanja ne blede. Pamtimo svaki od tih 78 dana i pamtimo sve one koji su tom prilikom izgubili svoje živote. Oni koji su rođeni kasnije u Srbiji, mogu samo po našim sećanjima i događajima poput ovoga pokušati da razumeju veličinu te nepravde i poraza međunarodnog prava. Upravo zbog toga je ovaj povod našeg okupljanja važan. Važan, da mlađe i sebe podsetimo, i da iz tog podsećanja svi zajedno nešto naučimo. Ne želimo time da naše buduće generacije naučimo da potomke onih koji su to učinili mrze. Naprotiv, želimo ih ohrabriti da vole, neizmerno vole svoju Srbiju, kako bi je učinili još jačom i kako joj se tako nešto nikada ne bi ponovilo”, istakao je gradonačelnik Saša Pavlović.
Vence na spomenik “Sloboda” nakon pomena poginulim vojnicima i policajcima u toku NATO agresije položili su porodice poginulih, predstavnici vojske Srbije, Grada Požarevca, Ministarstva unutrašnjih poslova, Gradske opštine Kostolac, Braničevskog upravnog okruga, udruženja i predstavnici političkih organizacija.
Na današnji dan pre 24 godine začule su se prve sirene koje su najavile NATO agresiju na Srbiju, odnosno tada Saveznu Republiku Jugoslaviju i pale su prve bombe.
Operacija zavezničkih sila trajala je od 24. marta do 10. juna 1999. godine.
Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije tokom vazdušne agresije NATO ubijeno je 2.500 civila, među njima 89 dece i 1.031 pripadnik Vojske i policije. Prema istom izvoru, ranjeno je oko 6.000 civila, od toga 2.700 dece, kao i 5.173 vojnika i policajaca, a 25 osoba se i danas vodi kao nestalo.
Ratni gubici NATO u ljudstvu i tehnici nikada nisu obelodanjenii. Tadašnje vlasti u Beogradu su tvrdile da je oboreno više desetina letelica, što nikada nije potvrđeno.
Gotovo da nema grada u Srbiji koji se tokom 11 sedmica agresije nije našao na meti. NATO je izvršio 2.300 udara i bacio 22.000 tona projektila, među kojima 37.000 zabranjenih kasetnih bombi i onih punjenih obogaćenim uranijumom.
Posledice po zdravlje stanovništva i ekološke posledice praktično su nemerljive.
Razoren je veliki deo infrastrukture, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, hramovi, odnosno crkve i manastiri. Razoreno je oko 50 odsto proizvodnih kapaciteta Srbije i trećina elektroenergetskog kapaciteta zemlje.