Rudari PK „Drmno“ postavili su jasne proizvodne ciljeve za ovu godinu, koji iznose 48 miliona kubnih metara otkrivke i skoro 10 miliona tona uglja. Ova realizacija usklađena je sa planiranim remontnim aktivnostima u rudniku. Godišnja proizvodnja jalovine odgovara bilansu EPS-a, dok se mesečne proizvodnje razlikuju usled promena u terminima remonta u odnosu na prvobitno planirane u bilansu.
- Otkopavanje i odlaganje otkrivke tokom godine radiće se sa šest jalovinskih sistema - kaže Aleksandar Pantić, glavni inženjer proizvodnje otkrivke PK „Drmno”.
- Plan otkopavanja i odlaganja otkrivke tokom 2025. godine razvijan je na sistemima sa novom preraspodelom etaža u funkciji dostizanja
projektovanih niveleta i što bržeg otkrivanja krovine uglja. Plan se oslanja na Tehnički rudarski projekat eksploatacije i transporta otkrivke na PK „Drmno“ za period od 2021. do 2025. godine.
Prošle godine urađeni su veoma krupni remontni zahvati na pojedinim bagerima i odlagačima, tako da je ova godina važna za dostizanje ciljeva transformacije kopa, smatra Pantić. Prema njegovim rečima, operativni plan proizvodnje otkrivke na PK „Drmno“ u 2025. godini određen je u skladu sa objektivnim tehničkim mogućnostima eksploatacije, kao i na osnovu obima tehnoloških zahvata, otežanih uslova rada na otkopavanju jalovinskih etaža zbog prisutne zavodnjenosti radne sredine, kapaciteta raspoložive mehanizacije i prognozirane pogonske spremnosti raspoložive otkopno - odlagališne i pomoćne mehanizacije na kopu.
Kop je poslednjih nekoliko godina gotovo radijalno napredovao i usmerio gotovo sve jalovinske etaže prema severozapadu, odnosno prema Dunavu. Time se etaže formiraju s punom širinom i visinom etaža tako da se očekuju dobri proizvodni rezulati u ovoj godini i dostizanje godišnjeg plana.
Kada se radi o proizvodnji uglja u ovoj godini, očekivanja su da će se u potpunosti obezbediti rad svih pet blokova termoelektrana. Sa glavnim inženjerom proizvodnje uglja Tomislavom Nestorovićem razgovarali smo o zadacima u ovoj godini s obzirom da su pored osnovnog sloja uglja u eksploataciji još dva na višim etažama u okviru jalovinskih sistema.
- U toku 2025. godine otkopavaće se ugalj iz trećeg sloja u kontinuitetu preko BTD sistema. Preko Petog BTO sistema otkopavaće se izvesne količine iz drugog ugljenog sloja u periodima rada bagera u zapadnom delu kopa i iz trećeg ugljenog sloja u vreme rada bagera u krajnjem istočnom delu etaže, do nivoa od minus tri metra od krovine. Osim toga, sa podine ugljenog sloja otkopavaće se rovni ugalj
(treći ugljeni sloj) diskontinualnom mehanizacijom na osnovu Uprošćenog rudarskog projekta - ističe Nestorović.
- Tokom cele godine na otkopavanju uglja iz trećeg ugljenog sloja radiće bageri SchRs 800. 15/1,5 i SRs 400.14/1 i SRs 470.17/1,5 u sprezi sa pripadajućim bandvagenima, a od marta bageri nailaze na zone raslojenog ugljenog sloja uz manju ili veću moćnost međuslojne jalovine koju će otkopati u selektivnom radu. Rotorni bager SH 630 je u rezervi.
Kako je Nestorović rekao, osnovni postulati vezani za eksploataciju uglja u 2025. godini su nastavak razvoja rudarskih radova prema severu već primenjenom tehnologijom otkopavanja koja se zasniva na tehnološkim karakteristikama bagera, a uslovljena je geomehaničkim parametrima radne sredine i zaleganja ležišta.
Pravac fronta otkopavanja uglja prati razvoj jalovinskih etaža iznad krovine trećeg ugljenog sloja. Vrlo je važno da sistemi koji rade na neposrednom otkrivanju krovine ugljenog sloja realizuju planirane proizvodnje i tako obezbede dovoljne rezerve uglja za nesmetan rad bagera na BTD sistemu.