Povodom 20. novembra, Svetskog dana deteta, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog podseća da su prava deteta ljudska prava, te da je briga o deci i poštovanje njihovih prava važno za opstanak i budućnost čovečanstva.
Svetski dan deteta obeležava se na dan kada je 1959. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Deklaraciju o pravima deteta. Na isti dan, 20. novembra 1989. godine, Generalna skupština UN usvojila je i Konvenciju o pravima deteta.
Republika Srbija, kao država članica ovog najznačajnijeg međunarodnog dokumenta u oblasti prava deteta, nastoji da osnovni principi Konvencije o pravima deteta, i preporuke UN-a, budu ugrađene u sve politike, na nacionalnom i lokalnom nivou, u cilju punog ostvarivanja prava dece.
Zakonska zabrana telesnog kažnjavanja dece, jačanje mehanizama koji obezbeđuju zaštitu dece od nasilja u svim okruženjima, jačanje inkluzivnosti u obrazovanju i poboljšanje celokupnog normativnog okvira koji se tiče prava deteta, neke su od preporuka koje je Srbija prihvatila u poslednjem ciklusu Univerzalnog periodičnog pregleda, ključnog međunarodnog mehanizma za nadzor nad stanjem ljudskih prava u državama članicama UN.
Obeležavanje Svetskog dana deteta pruža priliku za osvrt na Ciljeve održivog razvoja UN-a iz Agende 2030, kao i na to kako društvo može bolje da zaštiti i podrži decu u njihovom rastu i razvoju. Neophodno je da svoj deci bude garantovan pristup zdravstvenim uslugama i odgovarajućoj ishrani, čistoj vodi i higijenskim uslovima života. Dužni smo da obezbedimo svoj deci ravnopravne uslove za obrazovanje, što u savremenom svetu podrazumeva i prevazilaženje digitalnog jaza za najugroženiju decu.
Neophodno je da sagledamo i uporno radimo na unapređenju kvaliteta mentalnog zdravlja dece i mladih, zaustavimo svaki vid zlostavljanja i zanemarivanja dece, vršnjačkog nasilja, te da gradimo nove vrednosne modele u društvu.
Veliki broj dece u svetu je izložen teškim uslovima života. Tehnološki napredak i razvoj nisu doveli do ravnomernog razvoja i pravednijeg društva. Svedoci smo da se najranjiviji, deca, bore za elementarne uslove života, a sve veći broj njih iz najnerazvijenih područja postaju izbeglice i deca bez pratnje, sa neizvesnom životnom sudbinom. Mnoga su, nažalost, ugrožena ratnim sukobima u kojima svakog dana na desetine smrtno stradaju.
Uz podsećanje na vrednosti iz Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, Ujedinjene nacije ove godine obeležavaju i Međunarodni dan ljudskih prava pod sloganom „Naša prava, naša budućnost, upravo sada“, naglašavajući da poštujući ljudska prava, osnažujemo pojedince i društvo kako bi svi zajedno gradili bolju budućnost, prvenstveno za našu decu.
Prvo deteta je da bude dete, a naša je dužnost da čuvamo njihovo detinjstvo, obezbedimo mir, blagostanje, ravnomeran razvoj, te zdravu i održivu životnu sredinu. Zbog budućnosti svih nas, važno je da ceo svet bude odgovorniji i deci pruži jednake životne šanse da ostvaruju svoje snove, navedeno je na sajtu minljmpdd.gov.rs.