U nedelju 17. novembra, širom sveta obeležava se Svetski dan sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda. Tog dana odajemo počast svim učesnicima u saobraćaju koji su izgubili život u saobraćajnim nezgodama, ali i onima kojima su povrede u saobraćaju promenile život iz korena. Na teritoriji Grada Požarevca, za poslednjih deset meseci, dogodilo se 407 saobraćajnih nezgoda, od kojih je 174 saobraćajnih nezgoda sa nastradalima ( 42,75%), dok su ostale nezgode sa manjom materijalnom štetom, istakla je za naš mediji Vesna Stanković, pomoćnik komandira Saobraćajne ispostave Požarevac.
Bezbednost saobraćaja nije samo statistika ili teorija, to su ljudski životi.
U Srbiji na godišnjem nivou u saobraćajnim nezgodama pogine oko 500 učesnika u saobraćaju, a teške telesne povrede zadobije više od 3.000 osoba.
Na teritoriji Grada Požarevca, za poslednjih deset meseci, dogodilo se 407 saobraćajnih nezgoda, od kojih je 174 saobraćajnih nezgoda sa nastradalima ( 42,75%), dok su ostale nezgode sa manjom materijalnom štetom. U ovim saobraćajnim nezgodama povređeno je 215 lica dok je 6 lica poginulo.
Najčešće su uzroci saobraćajnih nezgoda bili neprilagođena brzina, radnja vozilom i prvenstvo prolaza.
Uprkos navedenim podacima i dalje smo kao društvo skloni da podcenjujemo opasnost i rizike svakodnevnog učestvovanja u saobraćaju i da svoju bezbednost u saobraćaju smatramo zagarantovanom.
“Naš zadatak je da se setimo svih žrtava, ali i da podržimo njihove porodice i uradimo sve ono što je u našoj mogućnosti da nijedna osoba ne strada u saobraćajni nezgodama. Naš zadatak je da uverimo građane da je bezbednost saobraćaja zajednički cilj i da odgovornim ponašanjem i poštovanjem saobraćajnih propisa daju direktan doprinos da se sačuvaju životi svih učesnika u saobraćaju”.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, godišnje u saobraćajnim nezgodama u svetu pogine oko 1.350.000, a bude povređeno oko 50.000.000 ljudi, pri čemu su saobraćajne nezgode vodeći uzrok smrti dece i mladih.
Svakog dana jedna porodica ostaje bez oca, majke, bez deteta, a hiljade porodica se nosi sa katastrofalnim posledicama saobraćajnih nezgoda.
“Apelujemo na vozače motornih vozila, kao i na ostale kategorije učesnika u saobraćaju da prilagode brzinu uslovima na putu, da koriste sigurnosni pojas na način na koji je to predvideo proizvođač vozila i da prilikom upotrebe telefona, odnosno, drugog uređaja za komunikaciju koriste opremu koja omogućava telefoniranje bez angažovanja ruku za vreme vožnje, a saobraćajna policija će u narednom periodu dati svoj maksimum kako bismo sačuvali bezbednost svih učesnika u saobraćaju i kako bi nam putevi bili što bezbedniji”, na kraju je kazala.