Polaganjem venaca na spomenik Srpskom vojniku u Požarevcu je obeležen 11. novembar, Dan primirja u Prvom svetskom ratu.
Na spomenik vence su položile delegacije Grada Požarevca, Ministarstva unutrašnjih poslova, Gradske opštine Kostolac, Braničevskog upravnog okruga, boračkih organizacija, udruženja građana i stranaka.
Nakon pomena, polaganja venaca i intonranja himne „Bože pravde“ od strane hora „Barili“ prisutnima se obratio gradonačelnik Grada Požarevca Saša Pavlović.
“Ponovo ćemo danas, 11. novembra ispred spomenika Srpskom vojniku, obeležiti Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Poput čitave Srbije, i većeg dela sveta, i mi ovde slavimo dokument potpisan u Kompijenu, na današnji dan 1918. godine. Njegovim stupanjem na snagu, prekinulo ce višegodišnje stradanje u ratu koji Stari kontinent do tada nije zapamtio. Železnički vagon, kao mesto potpisivanja, nosio je sa sobom višestruku simboliku. Sa jedne strane, nije odabrana neka svečana sala zbog žurbe da se rat okonča, a sa druge želelo se da taj vagon celu Evropu odvede u neku bolju i bezbrižniju budućnost”, kazao je između ostalog gradonačelnik Pavlović.
U Srbiji se danas obeležava državni praznik - Dan primirja u Prvom svetskom ratu, jer je 11. novembra 1918, u Francuskoj, potpisano primirje između sila Antante i poražene Nemačke.
Na snazi je bilo do zaključenja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine, kada je formalno okončan ovaj rat poznat kao Veliki, u kojem je Srbija pretrpela strahovite ljudske gubitke i razaranja.
Centralna državna svečanost je planirana kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu, na Novom groblju.
U Srbiji se povodom ovog praznika nosi na reveru amblem sastavljen od zeleno-crne trake, kao motiv sa Albanske spomenice, koja okružuje stilizovani prikaz cveta, Natalijine ramonde, nazvane po srpskoj kraljici Nataliji Obrenović. Simbolizuje sposobnost oporavka, poput feniksa.
Uglavnom raste na istoku Srbije, ali i na planini Kajmakčalan, u Severnoj Makedoniji, gde je srpska vojska vodila veliku borbu, u sklopu Solunskog fronta. Srbija ovaj praznik obeležava kao državni od 2012. godine.