Tokom oktobra, svi termokapaciteti u Kostolcu sinhronizovani su sa mrežom EPS-a i trenutno proizvode električnu energiju u skladu sa planiranim ciljevima, ističe Željko Ilić, direktor za proizvodnju energije u Ogranku „TE-KO Kostolac“. Ovaj proces usledio je nakon uspešne remontne sezone, pri čemu je blok B1 bio najduže van pogona zbog remonta. Na bloku A1 su tokom ovogodišnjih radova izvedeni značajni tehnološki zahvati, čiji je cilj da obezbede stabilan rad ovog termoakapaciteta uz visoki stepen pouzdanosti, istovremeno smanjujući broj neplanskih zastoja na minimum. Svi blokovi su sada povezani sa mrežom, a proizvodnja električne energije se odvija u punom kapacitetu.
- Na turboagregatu je urađen remont lopatica, koje se nalaze na rotoru niskog pritiska, preciznije zamenjene su lopatice na 25. i 30. stupnju. One su morale biti zamenjene jer su prethodne dotrajale dok je na preostalim lopaticama urađena zaštita. Tokom remonta je urađena i revizija ležajeva, kao i balansiranje rotora, tako da je turbinski deo spreman – istakao je Ilić.
- Remontovane su i napojne pumpe, rashladne pumpe kao i drugih delovi ovog bloka.
Ilić je kazao da je remont mlinskog postrojenja važan segment u okviru kotlovskih postrojenja, tako da su sanirani uočeni nedostaci na mlinovima i kanalima aerosmeše, a koji su zadavali probleme u radu bloka A1.
- Urađen je i remont cevnog sistema, radi se o standardnim remontnim zahvatima koji podrazumevaju saniranje slabih mesta koja su uočena u radu bloka ranije, mapirane su zone koje potom budu zamenjene i tako postižemo da ovaj segment proizvodnog procesa bude maksimalno pouzdan. Redovan remont generatora blok transformatora je urađen, zatim i remont pobude i drugih razvodnih postrojenja.
Takođe je urađen standardan remont na dopremi uglja, remontovani su i trakasti transporteri kao i drugi radovi – rekao je Ilić.
Nakon završetka remonta, blok A1 je startovao sa radom a polovinom oktobra je, u skladu sa prethodnim planom, bio zaustavljen da bi se uradile i dodatna nega bloka, koja podrazumeva set radova.
- Tokom samog remonta, blok A1 je bio zadužen za pokretanje ostalih blokova u našim termoelektranama, tako da je po dogovoru sada urađeno, kada su svi naši blokovi na mreži a pre grejne sezone. U ovom zastoju urađena je zamena dela dve reducir stanice, zamena tri pozicije na napojnoj liniji a takođe su zamenjena i dva parna zasuna ispred turbine, koji su bili dotrajali a značajni su u procesu proizvodnje električne energije na kotlovima bloka A1 – objasnio je Ilić.
Ovo je specifičnost bloka A1, pošto se radi o termokapacitetu koji u svom sastavu ima dva kotla.
- Na bloku A2 urađen je standardni remont turboagregata, revizija ležajeva, koji obuhvata reviziju kliznih ležajeva, reviziju sistema regulacije, čišćenje hladnjaka ulja i glavnog rezervoara turbine. Remontovane su rashladne pumpe, zaptivanje tablastih zatvarača, remont i revizije napojnih agregata i drugi poslovi koji pripadaju redovnom remontu a odnose se na ovaj deo postrojenja.
Značajna zamena urađena je na ekonomajzeru, kao i u levku kotla gde je zonski zamenjena dotrajla površina, što se dešava usled snažne abrazije koju proizvodi pepeo i cevni sistem je zao uvek pod lupom – istakao je Ilić.
Na ložnom uređaju remontovana je oprema i tokom trajanja remonta urađeno je sve što je bilo moguće na zamenjivanju oštećenih segmenata kanala aerosmeše.
Ovi kanali su takođe izloženi stalnim abrazijama i oštećenjima zbog pepela. Zato se svake godine mora planirati i realizovati delimična zamena ovih kanala, da bi pogonska spremnost bloka bila na zadovoljavajućem nivou.
Remontovan je i generator, zatim blok transformator, pobuda, razvodna postrojenja kao i drugi segmenti koji pripadaju elektroenergetici.
Ilić mdodaje da je u TE „Kostolac B“ u toku oktobra završen višemesečni kapitalni remont bloka B1.
- Imperativi prilikom koncipiranja ovog remonta bili su implementacija sekundarnih mera za redukciju azotnih oksida, kada govorimo o ciljevima u oblasti zaštite životne sredine, kao i vraćanje nominalnih parametara na kotlu, da bi obezbedili turbini 350 MW snage i proizvodi električnu energiju u punom kapacitetu na ovom bloku. Reč je o projektima koji zahtevaju složeno planiranje i usaglašavanje da bi se došlo do zajedničke tehnološke platforme, koja omogućava realizaciju oba cilja. Zaštita životne sredine je sada podignuta na višto nivo jer je emisija azotnih oksida ispod 170 miligrama po kubnom metru u radu sa primarnim i sekundarnim merama pri maksimalnoj produkciji kotla – naglasio je Ilić.
Najviše poslova urađeno je na kotlovskom postrojenju gde je rekonstruisan ložni uređaj, čime je omogućena neophodna optimizacija loženja a omogućen je i rad sa projektovanim parametara temperature i pritiska.
- Značajan posao na kotlovskom postrojenju bloka B1 je rekonstrukcija odšljakivača ispod kotla, gde su zamenjeni rešetka za dogorevanje i odšljakivač. Nova rešetka za dogorevanje je dvostruko veća od prethodne.
Zahvaljujući tome neće biti nagomilavanja naslaga šljake a dobijen je i prostor za dogorevanje šljake na samom rostu. Levak je sada dislociran sa ložišnog dela prema odšljakivaču, čime je ovaj tehnološki proces značajno unapređen jer je prethodna pozicija levka doprinosila bržem zaglavljivanju i stalno je bila pod uticajem visokih temperatura. Ono što je takođe bitno jeste prestanak
transporta pepela i šljake ka deponiji pepela Srednje kostolačko ostrvo. Urađena je rekonstrukcija ovog sistema i sada u svakom trenutku sve odlazi na deponiju pepela u Ćirikovcu.
- Na turbinskom delu bloka B1 je urađen kapitalni remont turbine, bitan zahvat koji direktno omogućava obezbeđenje pouzdanosti rada bloka. Nakon pripreme unutrašnjeg modula visokog pritiska turbine, prebačena je u fabriku na dalji remont, dok su u TE „Kostolac B“ na licu mesta urađeni pregledi turbinskih ležajeva i pripadajuće opreme. Na bloku B1 je urađena i rekonstrukcija kanala i ventilatora hladnog dimnog gasa, takođe u cilju regulacije azotnih oksida u ložištu – kazao je Ilić.
Na bloku B2 je urađen standardni remont, nakon čega je sinhronizovan i vraćen na mrežu. Trajao je nešto duže od 30 dana i uspešno je završen.
Ilić ističe da veliku zahvalnost duguje svim učesnicima remonta, na kome je bio angažovan veliki broj radnika.
- Puno toga smo planirali i uradili smo tokom ovogodišnje remontne sezone u kostolačkim elektranama. Treba naglasiti da bez velikog zalaganja i domaćih i radnika angažovanih kompanija, to ne bi bilo moguće realizovati jer se radi o zaista složenim remontnim aktivnostima i zahvatima. To sve je zahtevalo puno planiranja, dogovaranja i svakodnevne dobre komunikacije sa svim učesnicima.