'

Iz Službe za upravljanje zaštitom životne sredine - Uvođenje ekoloških akreditacija i standarda

LOKALNE VESTI
Autor: Hit2
Izvor: TE-KO Kostolac, foto TE-KO Kostolac
Sub, 26.10.2024
0

Sistematski pristup i davanje posebnog značaja aktivnostima na unapređenju zaštite životne sredine predstavljaju ključnu podršku ogranku „TE-KO Kostolac“ u njihovim naporima da efikasno proizvode električnu i toplotnu energiju, kao i ugalj. Službu za upravljanje zaštitom životne sredine kostolačkog ogranka EPS-a predvodi Tatjana Vojvodić, koja je istakla značaj brojnih aktivnosti usmerenih ka očuvanju životne sredine.


 


− Primena standarda ISO 9001 - sistema upravljanja kvalitetom, počela je u novembru 2006, a od juna 2011. i sistema upravljanja zaštitom životne sredine - ISO 14001. Na ovaj način ogranak uređuje svoj poslovni sistem i ističe odgovornost prema životnoj sredini. Kasnije je usledilo uvođenje novih standarda - ISO 45001 - bezbednost i zaštita na radu, koji je uveden u junu 2012, a standard ISO 50001 - sistem upravljanja energijom u novembru 2015. Od tada se redovno implementiraju nove verzija standarda, kao i njihova sertifikacija. Trenutno je u toku implementacija nove verzije standarda ISO/IEC 17025 koji obuhvata opšte zahteve za kompetentnost laboratorija za ispitivanje − rekla je Vojvodićeva.

Služba za upravljanje zaštitom životne sredine radi u sklopu Sektora za integrisani sistem menadžmenta, organizovana je u dva odeljenja, po jedno u termoelektranama i na kopovima. Odeljenje na PK „Drmno“ svakodnevno izvršava svoje zadatke maksimalnim angažovanjem, jer razuđenost sistema zahteva dobru organizaciju i veliki trud i rad zaposlenih.

– Trenutno je najveći izazov zbrinjavanje otpadnih ulja. Ogranak „TE-KO Kostolac“ je uradio sve što zahtevaju propisi i u narednih mesec dana trebalo bi da počnemo sa predajom otpadnih ulja prvo sa kopova, a zatim i iz termoelektrana – navodi Vojvodićeva.

Početno ocenjivanje Akreditacionog tela Srbije (ATS-a) je završeno. U prvom ocenjivanju dobijen je izveštaj o neusaglašenostima, koji se odnosi na dokumentaciju. Zato su u ATS-u predložili korektivne mere za rešavanje neusaglašenosti i vremenski rok za njihovu realizaciju.

− Kada uradimo korektivne mere, Odeljenje za termoelektrane trebalo bi da dobije zvaničnu potvrdu kompetentnosti za obim akreditacije, koji se odnosi na ispitivanje 17 parametara otpadnih i površinskih voda, kao i merenje buke u životnoj sredini. U sve ovo uložili smo veliki rad, na početku smo možda preambiciozno ušli u projekat akreditacije sa konsultantom, ali timski rad, podrška rukovodstva kostolačkog ogranka, uz veliko angažovanje svih zaposlenih u našem odeljenju za termoelektrane, dalo je rezultat − istakla je Tatjana Vojvodić.




Ogranak „TE-KO Kostolac“ svrstan je u registar seveso postrojenja višeg reda prema pravilniku o listi opasnih materija i njihovim količinama i kriterijumima za određivanje vrste dokumenta koje izrađuje operater seveso postrojenja, odnosno kompleksa.

− Bili smo u obavezi da izradimo izveštaj o bezbednosti i plan zaštite od udesa za obe termoelektrane. Ova dokumenta za TE „Kostolac B“ trebalo je dopuniti, jer je na toj lokaciji izgrađen i blok B3, tako da su svi scenariji po metodologiji izrade obuhvaćeni novim dokumentima. Javna rasprava je završena, kao i poseta tehničke komisije koju je imenovalo Odeljenje za hemijske udese Ministarstva zaštite životne sredine. Očekujemo da u narednom periodu TE „Kostolac B“ za sva tri bloka dobije saglasnost na završena dokumenta –

rekla je Vojvodićeva.

Dobijanjem integrisane IPPC dozvole za blokove B1 i B2 u TE „Kostolac B“, Služba za upravljanje zaštitom životne sredine dobila je veću odgovornost i obaveze, u smislu sprovođenja mera koje se odnose na monitoring u životnoj sredini, zaštite vazduha, voda, zemljišta i upravljanje otpadom. 

− U obavezi smo da pratimo stanje i izveštavamo Ministarstvo zaštite životne sredine, Agenciju za zaštitu životne sredine i lokalnu samoupravu. To i radimo radi pravog i objektivnog informisanja. Danas, u eri kada su dostupni razni sajtovi koji prikazuju zagađenja vazduha, sa kojih se preuzimaju različiti podaci, te podatke bi trebalo uzeti sa rezervom. Radi informisanja javnosti tačnost i istinitost tih merenja potrebno je proveriti kod zvaničnih institucija i ustanova – kaže Tatjana Vojvodić.

 

Saradnja

Uspešna saradnja sa sektorima i službama u sklopu kostolačkog ogranka, gde je danas sve podjednako važno, od proizvodnje uglja, električne i toplotne energije, emitovanih emisija u vazduh, vodu, zemljište, kao i smanjenje otpada na mestu nastanka i upravljanje otpadom, doprinosi još boljoj zaštiti životne sredine u ogranku – rekla je Tatjana Vojvodić.

 


Vaši komentari
Ostavite komentar