Međunarodni dan fizičke aktivnosti obeležava se 10. maja svake godine, počev od 2002. godine, kada je Svetska zdravstvena organizacija pokrenula globalnu kampanju u cilju podizanja svesti celokupne javnosti o značaju i važnosti redovne fizičke aktivnosti u prevenciji bolesti, očuvanju i unapređenju dobrog zdravlja i blagostanja.
Ovaj dan se u našoj zemlji tradicionalno obeležava pod sloganom „Kretanjem do zdravlja.”
Dokazano je da fizička aktivnost i vežbanje mogu poboljšati vaše raspoloženje, dužinu i kvalitet sna, ali takođe pomažu i u poboljšanju mentalnog zdravlja.
Redovna fizička aktivnost može da poboljša snagu mišića i poveća izdržljivost.
Vežbanje doprema kiseonik i hranljive materije u vaša tkiva i pomaže vašem kardiovaskularnom sistemu da radi efikasnije, a kada se zdravlje srca i pluća poboljša, imate više energije za svakodnevne poslove.
Međutim, postavlja se pitanje koliko je fizičke aktivnosti potrebno da bi čovek bio zdrav. Iako ne postoji zvanično preporučena količina i vrsta fizičke aktivnosti, mišljenje međunarodnog tima stručnjaka je da je najmanje pola sata fizičke aktivnosti umerenog intenziteta (sa deset minuta zagrevanja pre početka i deset minuta opuštanja po završetku vežbanja) tokom većine dana u nedelji neophodno za poboljšanje i održavanje zdravlja.
Dok se za decu i mlade preporučuje da svakog dana provedu najmanje 60 minuta u fizičkoj aktivnosti koja je najmanje umerenog intenziteta.
Takođe se preporučujeda se najmanje dva puta nedeljno uključuju i aktivnosti za poboljšanje zdravlja kostiju kao i za povećanje snage i savitljivosti mišića.
Važno je naglasiti da aktivan život koristi zdravlju u svim uzrastima. Fizičku aktivnost je najbolje sprovoditi i upražnjavati umereno, ali redovno