U narednom periodu Urban Stream se kroz više projekata bavi temom kako omladinski rad može doprineti razvoju mladih, kaže za naš mediji Maja Marić, predsednica Kreativno-zabavne radionice za mlade "Urban Stream".
Omladinski rad daje odgovor na širok spektar društvenih izazova, a pre svega na prevenciju socijalne isključenosti mladih, aktivnu participaciju u društvu i društvenim tokovima lokalnih zajednica i prelaz iz obrazovanja i obuka na tržište rada.
"Omladinski rad donosi sistematski i holistički pristup pitanjima od značaja za mlade. Omladinski radnici/ce svojom stručnošću, iskustvom i dobrim poznavanjem trenutne situacije mladih mogu da umreže i koordiniraju akcije za mlade sa drugim ključnim akterima i da budu nosioci za stvaranje i razvoj međusektorskih inicijativa". kaže predsednica Marić.
Briga o mladima u fokusu ima mlade sa svim njihovim potrebama i potencijalima, ulogama i izazovima, pa samim tim, osim Ministarstva omladine I sporta (MOS) kao odgovornog državnog organa za omladinsku politiku i ostali državni, pokrajinski i lokalni organi vlasti kroz svoje politike prepoznaju odgovornost za pitanja mladih u okviru njihove nadležnosti. Takođe, organizacije civilnog društva, privredni subjekti i ustanove bave se pitanjima mladih u okviru svojih aktivnosti. Imajući u vidu takav odnos, za uspešno rešavanje svih pitanja od značaja za mlade neophodna je koordinisana, sistemska međusektorska saradnja i koordinacija i uključivanje mladih u programe svih relevantnih državnih, pokrajinskih i lokalnih institucija.
Kako kaže, osnovni cilj navedenih aktera jeste da zajedno pomognu mladima u ostvarivanju njihovih životnih planova i u pronalaženju svog mesta u društvu, jer su oni najvažnija investicija u budućnost i razvoj, pre svega lokalnih zajednica. Međutim potrebe mladih često nisu zadovoljenje zbog nedostatka resursa I mogućnosti koje bi zadovoljile te potrebe, jer organizacije I institucije ne mogu samostalno da zadovolje te potrebe.
Kao jedno rešenje za navedeni problem nametnule su se međusektorske usluge. One treba da umreže različite aktere koji se bave mladima na lokalnom nivou i potpunije zadovolje njihove potrebe, radi postizanja najveće benefiti za mlade i lokalnu zajednicu.
Međusektorske usluge za mlade možemo tumačiti kao aktivnosti koje zajedno sprovode organizacije koje praktikuju omladinski rad i bave se mladima (u daljem tekstu organizacije) i institucije , koje se nude mladoj osobi kako bi se poboljšao kvalitet njenog života, omogućilo zadovoljavanje potreba, otklonili ili ublažili rizici, nedostaci ili neprihvatljivo društveno ponašanje, kao i stvorile mogućnosti za osamostaljivanje, aktivno učešće u društvu i društvenim tokovima zajednice i dosezanje njenih punih potencijala, koje dovode do pozitivne promene kod mlade osobe.
Međusektorska usluga je dugoročnog karaktera te ne predstavlja ad hoc rešavanje problema. Ona je sistemsko rešenje za određeni problem ili potrebu mladih u lokalnoj zajednici, koja je prepoznata od strane mladih, organizacije i institucija ili lokalne zajednice. Sprovodi se u saradnji organizacije i institucije. Uspostavlja se na duži vremenski period, pri čemu obe strane učestvuju u njenom kreiranju, sprovođenju, monitoring, evaluaciji I prilagođavanju promenljivim uslovima tokom vremena. Međusektorska usluga dovodi do potpunog, kvalitetnog i dugoročnog zadovoljenja potreba mladih kroz aktivnosti koje zajednički kreiraju institucija i organizacija, angažovanjem svih zajedničkih potrebnih resursa. Ona treba biti podržana od strane JLS i finansirana iz gradskog/opštinskog budžeta.
Na kraju predsednica Marić dodaje da je ovaj koncept naročito značajan radi podsticanja lokalne samouprave na razvoj usluga za mlade koje potpunije zadovoljavaju njihove potrebe, ne samo za sticanjem znanja, već i usvajanjem prenosivih veština, uključivanjem u procese donošenja odluka u temamam od njihovog značaja, učešćem u kreiranju sadržaja od značaja za njihov razvoj i drugih potreba koje standardne sistemske usluge ustanova i javnih službi ili organizaija pojedinačno ne zadovoljavaju u potpunosti. To će doprineti i razvoju lokalnog integrisanog i međusektorskog pristupa za reagovanje na potrebe mladih.