Posle skidanja jarih kultura - kukuruza i suncokreta, obavezna agrotehnička mera je zimsko oranje. Od svih vrsta obrade zemljišta, zimska osnovna obrada je od najveće koristi, odnosno od najvećeg uticaja na prinos, rekla je za naš mediji savetodavac Jorgovanka Vlajkovac dipl.ing. PSSS Požarevac.
Bez obzira na specifičnost godine, posmatrano sa aspekta pravilne primene agrotehničkih mera, i agrometeoroloških uslova, glavne prednosti zimskog oranja su sledeć:
- veće nakupljanje i čuvanje zimske vlage jer su zimske rezerve stalan izvor vlage u zemljištu, a naročito ako su “vlage sastavljene” zimska rezerva sa padavinama tokom vegetacije.
- pri zimskom oranju gornji sloj zemljišta sa iskvarenom strukturom prevrće se i baca na dno brazde da se odmori i regeneriše, a donji sloj koji je sačuvan od gaženja, sa povećanim sadržajem hranljivih elemenata, baca se na površinu,
-semena korova se zimskim oranjem premeštaju na veću dubinu sa koje ne mogu da klijaju u proleće,
-tokom zime, pod dejstvom niskih temperatura stvara se fina mrvičasta struktura, koja olakšava pripremu zemljišta u proleće, i omogućava pravovremenu setvu,
-mrvičasta struktura uslovljava i povoljan toplotni i vazdušni režim zemljišta, što omogućava brzo i ujednačeno nicanje useva.
Kkao vlajkovac napominje, važno je reći da je poželjno posle zimskog dubokog oranja grubo zatvoriti brazde tanjiračom da bi se smanjila površina zemljišta za izmrzavanje, koje će onda biti ravnomernije da bi se sprečilo zadržavanje vode u depresijama i da bi zemljište bilo ravnije, čime će se još olakšati prolećna fina priprema za setvu jarih kultura, naročito onih koje se seju u rano proleće (jara žita, lucerka..).