Svi znamo da je vežbanje ili fizička aktivnost bilo kog tipa dobra za naše opšte zdravlje, i fizičko i mentalno. Svi koji su nekada vežbali, znaju kako je to dobar osećaj. Putem medija često možemo da čujemo upozorenja da današnja deca i mladi ne učestvuju dovoljno u fizičkim aktivnostima, na ovu temu govorili smo sa Marijom Stojanović, profesorkom sporta i fizičkog vaspitanja.
Izuzetna važnost redovnog upražnjavanja sportskih aktivnosti kod dece ogleda se u razvoju samopouzdanja, poboljšanju kvaliteta sna i zdravih navika, boljem raspoloženju, regulaciji emocija, a samim tim i boljem uspehu u školi, kaže Marija Stojanović, profesor sporta i fizičkog vaspitanja.
Iz tog razloga fizičko vaspitanje možemo svrstati u jedan od najvažnijih predmeta u školi, ali i neodvojiv deo dečijeg života.
Ipak, šta zapravo znači „biti fizički aktivan“ profesorka Marija kaže da "fizički aktivan znači - pokrenuti se".
"Pre svega treba izabrati da na prvom mestu budemo fizički aktivani a potom se možemo opredeliti za neki sport. Ja volim rukomet, i rukomet ću uvek staviti na prvom mestu u odnosu na fudbal, košarku, odbojku.. ali je pre svega bitnije je biti aktivan”.
Generalno deca jesu aktivna, primetno je da se devojčice u predškolskom uzrastu opredeljuju za balet što je jako lepo jer rade na svoju gipkost, kod deca mlađeg školskog uzrasta zastupljeni su i fudbal, košarka, rukomet.. ali je bitno da su i roditelji u velikoj meri deci podrška, da je potrebno biti fizički aktivan i da se, ako još uvek nisu, pokrenu i budu fizički aktivni pa makar to bila redovna šetnja.
Fizička aktivnost je vrlo bitna u svakom periodu razvoja, a posebno u zrelijim godinama života. To je jedan od temeljnih uslova za normalan rast i razvoj od najranije dobi.
Profesorku Mariju smo pitali šta se to u našem organizmu dešava kada smo aktivni i zašto smo dobro raspoloženi posle nekog treninga?
“Veliki broj ljudi usked nedovoljno slobodnog vremena fizički je neaktivan, bez obzira na to što je pozitivan uticaj sporta i vežbanja na naše zdravlje već odavno dokazan. Poznato je da fizičke aktivnosti smanjuju nivo holesterola, snižavaju krvni pritisak inregulišu telesnu težinu i svakako na treningu ostavljamo iza sebe negativnu energiju, koja je skrivena u nama, a nakon njene eliminacije izlazimo srećniji upravo sa osmehom nakon treninga”, kaže Marija dodajući da nikada nije kasno početi s nekom aktivnošću, ali je vrlo važno da je ona deo života svakog čoveka.
Fizička aktivnost je jedan od najvažnijih spoljašnjih faktora uticaja na razvoj i rast dece. Kad se govori o fizičkoj aktivnosti dece, misli se na njihovu sveukupnu aktivnost koja je povezana sa radom mišića, bez obzira na oblike nastava fizičkog vaspitanja, igra, sportska rekreacija ili sportska aktivnost.
Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta “Uključi se u igru” i podržan je od strane Grada Požarevca.