Pоslе bоlеsti srcа i krvnih sudоvа, mаligni tumоri prеdstаvljајu nајčеšći uzrоk оbоlеvаnjа i umirаnjа ljudi u vеćini zеmаljа u rаzvојu, pа i u Srbiјi. Prеvеnciја mаlignih bоlеsti imа оgrоmаn јаvnоzdrаvstvеni pоtеnciјаl i prеdstаvljа nајеfikаsniјi pristup u коntrоli mаlignih bоlеsti.
Mnogo faktora utiče na nastanak malignih bolesti. Iako postoje faktori na koje ne možemo uticati a to je genetika, postoje i oni na koje možemo, te se treba usredsrediti na njih.
Kako je istakla dr Vesna Lakić iz Dispanzera za žene Doma zdravlja Požarevac, prevencija je izuzetno važna kada su maligne bolesti u pitanju, a istraživanja su pokazala da se čak do 50% malignih bolesti može sprečiti ako se izbegavaju određeni faktori rizika.
Najčešća maligna bolest kod žena je karcinom dojke, potom slede karcinom pluća, debelog creva, grlića i tela materice i jajnika.
U proseku svake godine u našoj zemlji se registruje se 4237 novoobolelih žena od karcinoma dojke. Karcinom dojke se najčešće javlja kod žena posle 45. godine života.
Kada govorimo o umiranju od raka dojke registrovane stope mortaliteta rastu počev od 55. godine života i najviše su u najstarijem životnom dobu žena, od 75 i više godina.
U Srbiji su 2013. godine doneti nacionalni programi za skrining raka grlića materice, raka dojke i raka debelog creva, koji imaju za cilj da smanje obolevanje i umiranje od navedenih lokalizacija malignih tumora. Na skrining raka dojke pozivaju se žene starosti od 50 do 69 godina. Mamografski preventivni pregledi predviđeni su da se rade svim ženama navedenog uzrasta na dve godine.
Na teritoriji Braničevskog i Podunavskog okruga organizovani skrining raka dojke se sprovodi u Domu zdravlja Požarevac od 2016. godine.
Godišta koja su u skriningu ove godine su: 1953,1955,1957,1959,1961,1963,1964,1966,1968 i 1970 i 1972.
SKRINING PREGLEDI su besplatni za ciljna godišta sa teritorije grada i GO Kostolac, bez obzira na status osiguranja žene.
Na kućnu adresu se upućuje poziv za skrining u vidu lifleta koji sadrži potrebne osnovne informacije o raku dojke kao i broj telefona
064 815 82 44 i 012 222 666 lok 151, na koji se zakazuje pregled.
Oko 80% promena u dojkama žena napipa sama. Žene koje redovno obavljaju samopregled dojki češće odlaze na pregled dojki kod lekara i redovnije rade mamografiju. Sve žene starije od 30 godina treba jednom mesečno same da pregledaju svoje dojke, najbolje na sredini između ciklusa i neposredno nakon tuširanja, dok je koža još vlažna.
Pregled dojki na specijalnom rendgen aparatu ima senzitivnost preko 90%. To je jedina metoda koja može otkriti mikrokalcifikacije – promene u dojkama koje mogu prethoditi pojavi karcinoma. Kao i ultrazvučni pregled dojki, kao korisna dopunska dijagnostička procedura, naročito kod mladih žena.
Važno je napomenuti da sve žene starije od 40 godina jednom godišnje treba da obave pregled dojki kod obučenog lekara.
Kada je reč o raku grlića materice, rak grlića po učestalosti je na drugom mestu u Evropi, odmah iza karcinoma dojke i najčešće obuhvata populaciju žena od 35 do 50 godina života.
U Srbiji svakoga dana najmanje jedna žena umre, a četiri žene obole od raka grlića materice.
Potrebno je nekoliko godina da bi promene na grliću materice izazvane virusnom infekcijom koja dugo traje, prerasle u rak.
Redovni pregledi imaju za cilj da promene na grliću materice pronađu rano, pre nego što nastane rak, onda kada mogu lako da se otklone. Pregled za rano otkrivanje raka grlića materice obavlja se jednostavnim Papanikolau testom.
Pored skirininga raka dojke u požarevačkom Domu zdravlja sprovodi se i organizovani skrining raka grlića materice.
Godišta koja su u skriningu ove godine: 1958,1961,1964,1967,1970,19673,1976,1979,1982, 1985,1988, 1991, 1994 I 1997.
Abnormalno umnožavanje kancerogenih ćelija na grliću materice, nažalost, ima slabo izražene i retke simptome. Međutim, simptomi se mogu pojaviti i uglavnom se javljaju kao vaginalno krvarenje van menstrualnog ciklusa, promene u vašem menstrualnom ciklusu koje ne možete objasniti, kontaktno krvarenje koje se najčešće javlja tokom seksualnog odnosa, bol tokom seksualnog odnosa ali i krvav vaginalni iscedak.
Lečenje zavisi od stadijuma u kojem se nalazi karcinom. Ukoliko se promene otkriju u početnoj fazi, takozvanoj premalignoj fazi, lečenje je vrlo jednostavno i izvodi se laserom, elektrokauterizacijom ili radio-talasima, a premaligna promena se uspešno otklanja.
Doktorka Vesna Lakić uputila je poruku da je vreme da žene počnu da vode računa o sebi i svom zdravlju. Da ne dopuste da bude prekasno i već ukoliko već danas počnu da menjaju životne navike nabolje i da isplaniraju posetu ginekologu radi redovnog sistematskog pregleda.