Svetski dan bubrega se, na inicijativu i pod pokroviteljstvom Međunarodnog društva za nefrologiju i Internacionalnog udruženja Fondacija za bubreg, od 2006. godine tradicionalno obeležava svakog drugog četvrtka u mesecu martu. U Braničevskom okrugu u 2021. godini registrovano je 247 novoobolelih lica a preminulo je 186 lica”, kaže dr Dajana Miljković specijalista socijalne medicine u ZZJZ Požarevac.
Obeležavanje ovog datuma ima za cilj da pruži adekvatne informacije i snažnu poruku javnosti u vezi sa činjenicom da su bolesti bubrega česte i veoma ozbiljne, ali da ih je, s druge strane, moguće prevenirati i uspešno lečiti.
Po rečima dr Dajane Miljković bolesti bubrega čine veliku grupu oboljenja različitog uzroka, toka, kliničke slike i prognoze. Ova oboljenja najčešće su izazvana infekcijama, metaboličkim poremećajima, toksinima i drugim uzrocima, a manifestuju se kao upale bubrega i akutna, odnosno hronična smanjena funkcija bubrega.
Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Požarevac a po prijavama iz zdravstvenih ustanova i potvrde o smrti, u 2021. godini na teritoriji Braničevskog okruga registrovano je 247 novoobolelih lica, a 186 lica je umrlo od hronične bubrežne insuficijencije, kaže dr Miljković dodajući da je važno naglasiti da je bolesti bubrega moguće na vreme dijagnostikovati.
Pregledom uzorka mokraće, krvi i krvnog pritiska mogu se otkriti rani znaci smanjene bubrežne funkcije.
Slogan ovogodišnje kampanje je “Premostimo jaz u znanju o bolestima bubrega, radi bolje nege i lečenja”.
Simptomi i znaci hronične slabosti bubrega se razvijaju postepeno i nisu specifični. Obično se osete tek kada nivo glomerularne filtracije bubrega opadne na vrednosti ispod 15 ml/min.
U svakodnevnoj kliničkoj praksi, cilj je otkriti hroničnu bubrežnu bolest pre ovih simptoma i primeniti preventivne mere.
• Poremećaji mokrenja (učestalo mokrenje, smanjeno izlučivanje urina, bolno i otežano mokrenje, noćno mokrenje, nemogućnost mokrenja)
• Promene u sastavu mokraće (bakterije, leukociti, krv, proteini, lipidi i kristali u urinu)
• Bol (tup, oštar, povremen, kontinuiran, tipa kolike)
• Otok (testati, generalizovani)
• Povišen krvni pritisak (bubrežnog porekla)
Osam zlatnih pravila za smanjenje rizika za razvoj bolesti bubrega jesu:
- Budite fizički aktivni!
- Redovno kontrolišite nivo šećera u krvi!
- Kontrolišite krvni pritisak!
- Hranite se pravilno i održavajte normalnu telesnu težinu!
- Uzimajte dovoljne količine tečnosti!
- Prestanite da pušite!
- Ne uzimajte lekove koji nisu propisani receptima!
- Redovno kontrolišite bubrege ukoliko imate jedan ili više faktora rizika!