Pravoslavni vernici u Srbiji obeležavaju Badnji dan tradicionalnim unošenjem i paljenjem badnjaka, liturgijama u hramovima i porodičnim okupljanjem za posnom trpezom pred najradosniji hrišćanski praznik Božić - praznik kojim se proslavlja rođenje Isusa Hrista.
Badnji dan i Božić su nerazdvojni, ne samo zato što dolaze jedan posle drugog, već i zato što se dopunjavaju shvatanjima i običajima koje narod vezuje za njih.Badnji dan je poslednji dan Božićnog posta, a dan koji mu prethodi je Tucindan.
Naziv je dobio po tome što se toga dana seče badnjak i unosi u kuću. U gradovima badnjak kupujemo a u nekim crkvama ga dobijamo. Sa ovim danom počinje Božićno slavlje.
Pripreme za ovaj praznik počinju 40 dana pre 7. januara postom koji predstavlja pročišćenje duha i tela, a ljudi se u Srbiji pozdravljaju rečima "Hristos se rodi", a otpozdravljaju sa "Vaistinu se rodi".
Badnji dan je poslednji dan posta, dan kada se obavezno priprema posna večera, a prati ga i druga simbolika kod Srba, seča badnjaka, unošenje slame, bacanje oraha, pijukanje dece koju predvodi domaćica i obilaženje u krug prostorije u kojoj se postavlja posna večera.
Osvećenje i paljenje badnjaka u Požarevcu obaviće se u tri crkve, u Sabornoj crkvi, crkvi Svete Petke u Busiju i crkvi Svetog Nikole na kostolačkom putu.
Osvećenje i paljenje Badnjaka kao i prethodnih godina planirano je u 16.30h u Sabornoj crkvi, dok je u druge dve crkve to planirano za 17 časova.